Genel

Trabzon Hurmasında Meyve Dökülme Sebepleri ve Çözümleri

Trabzon Hurmasında Meyve Dökülme sebepleri ve çözümleri, Trabzon hurması üretiminde karşılaşılan en büyük sorunlardan biridir. Bu sorun çiçeklerin oluşmasından hasada kadar çeşitli sebeplerden dolayı safhalar halinde devam eder.

Bu dökümler tozlanma ve döllenme yetersizliğibesin elementi eksikliği ile hastalık ve zararlılardan kaynaklanmaktadır.

Beslenme yetersizliği ve beslenmeyi etkileyen faktörler bunlar arasındaki en önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Trabzon Hurması Nasıl Kurutulur ?

Trabzon Hurmasında Meyve Döküm sebepleri ve çözümleri
Trabzon Hurmasında Meyve Döküm sebepleri ve çözümleri

Meyve Dökülmesinin Sebepleri:

1- Genetik Faktörler: Bazı hurma çeşitlerinde meyve tutumu daha az olabilmektedir. Ayrıca iklim adaptasyonu ve tozlayıcı isteğide çeşite göre farklı olabileceği için meyve tutumuda farklılık gösterebilir.

2- Beslenme: Topraktaki mineral ve organik madde eksiklikleri meyve tutumunu azaltır. Ayrıca beslenmeyi olumsuz etkileyen zararlı böcekler veya PH yüksekliği de benzer sonuçlar meydana getirir. Aşırı düzeyde potasyum ve mangan noksanlığı meyve dökülmesinin temel sebeplerindendir.

3- Aşırı meyve tutumu: Hiçbir hurma ağacı çiçeklerinin tamamını meyve yapamaz. Dallarda kırılmalar ve küçük meyve oluşumu gibi sorunlara sebep olur.

4- Aşırı azotlu gübreleme: Meyve tutumunun ilk başlarında (Mayıs ortası-Haziran-Temmuz) yapılan aşırı azotlu gübreleme ağaçları sürgün oluşturmaya sevk edeceğinden meyve dökülmesine sebep olacaktır.

5-Tozlaşma yetersizliği: Tozlayıcı ihtiyacı her çeşitte aynı değildir. Bazı çeşitler tozlaşma olmadan hiç meyve vermez veya çok az meyve verir. Bazı çeşitler ise tozlayıcı olmasa da bolca meyve verebilir. Tozlayıcı (erkek çiçek üreten) ağacımız yoksa çekirdeksiz bolca meyve veren çeşitler tercih edilmelidir.

6- Hastalık ve Zararlılar: Unlu bit, yaprak piresi ve kabuklu bit gibi emgi yapan zararlılar Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında meyve dökülmesine yol açar. Akdeniz meyve sineği Eylül ayı itibariyle meyvelerin erken olgunlaşıp dökülmesine yol açar. Mantar hastalıkları yoğunsa yine meyve dökülmesine yol açmaktadır.

7- İklim: Aşırı sıcak ve soğuk rüzgarlar, çiçeklenme döneminde serin ve nemli hava koşulları, mayıs haziran aylarında gece sıcaklıklarının düşük olması meyve dökülmesine sebep olabilir. Bölgenizde verimli olan çeşitleri tercih etmek daha uygun olur.

8- Aşırı veya Yetersiz Sulama:

Hurma Ağaçlarında Meyve Dökülmesini Azaltmak İçin Bazı Çözüm Önerileri:
1- Genç fidanlarda meyve dökülmesi son derece normaldir. Hurma ağaçları 4-5 yaşında verime yatar. Bu zamana kadar ağaçların kök ve gözde yapısının gelişmesine önem verilmelidir.
2- Hurma ağaçlarının verimli olması için toprağınızda organik madde oranı en az % 2 olmalıdır. Toprağınızda organik maddeyi artırıcı önlemler alın.
3- Erken İlkbaharda (Şubat, Mart) azot, fosfor, potasyum ve iz element içeren dengeli gübre kullanabilirsiniz. 15.15.15+me.


4- Ağacınız verim yaşına gelmişse meyve tutumunu artıran kalsiyum da içeren yaprak gübreleri kullanabilirsiniz.
5- Aşırı veya yetersiz sulama yapmayın. Çiçeklenme ve meyve tutumunun başlangıç döneminde (Mayıs-Haziran) ihtiyaç yoksa sulama yapmayın.
6- Sulama düzenli aralıklarla ve peyderpey artırarak yapılmalıdır.
7- Günün en sıcak saatinde soğuk suyla sulama yapmayın. Serin saatlerde dinlenmiş suyla sulama yapılmalıdır.
8- Ağacın taç izdüşümünde yabancı ot gelişmesine izin vermeyin.


9- Ağacınız günde 8 saat güneş alan bir yerde olmalıdır. Ağaç üzerine gelen gölgeleri ortadan kaldırın.
10- Işık ve hava ağacın her tarafına ulaşacak şekilde budama yapılmalıdır.
11- Taban suyu yüksek olan yerde meyve tutumu az olur.
12- Sezon içinde kılcal köklere zarar verecek şekilde toprak işleme yapmayın.


13- Aşırı meyve tutumu da dökülme nedenidir.
14- Ağacınızda empoasca (yaprak piresi) ve unlu bit gibi zararlılar olmadığından emin olun.
15- İlkbaharda yapraklarda sararma, kuruma, kıvrılma gibi hastalık belirtileri görürseniz mantar ilacı uygulaması yapın.
16- Hasatta tatlı ve çikolatalı çeşitler için 1:8 oranında tozlayıcı çeşit dikilmelidir.

Trabzon Hurması üretiminde güncel olay ve haberleri takip etmek için Facebook grubumuza üye olabilirsiniz. Trabzon Hurması Yetiştiriciliği Grubu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu