Genel

Trabzon Hurması Çeşitlerinin Sınıflandırılması

Trabzon Hurması Çeşitlerinin Sınıflandırılması: İki binden fazla çeşiti olan Trabzon Hurmasının uluslararası kabul gören sınıflandırmasında tüm çeşitler dört ana gruba ayrılır. Bu sınıflandırmada meyvenin hasatta buruk durumu ve meyve et rengi dikkate alınır.

İçindekiler

1.Et Rengi Kararlı ve Buruk Olmayan Çeşitler (PCNA)

Bu grupta yer alan çeşitlerin meyveleri hasat zamanında çekirdekli olsunlar ya da olmasınlar buruk değildir. Meyve et rengi açık renklidir ve nadiren çok küçük kahverengi noktacıklar görülebilir.

Meyveler hasat zamanı tüketilebilir.

PCNA Sınıfı Trabzon Hurması Çeşitleri

2. Et Rengi Kararlı ve Buruk Çeşitler (PCA)

Bu grupta yer alan çeşitlerin çekirdekli veya çekirdeksiz meyveleri hasat sırasında daima buruktur ve et renkleri açıktır. Dolayısıyla, meyveleri ancak buruklukları giderildikten sonra tüketilebilir. Tanen miktarları diğer çeşitlere göre oldukça fazladır.

3. Et Rengi Değişken ve Buruk Olmayan Çeşitler (PVNA)

Bu grupta yer alan çeşitlerin meyveleri eğer döllenme gerçekleşmiş ise çekirdekli ve kahverengi etlidir. Tohum oluşumuna bağlı olarak burukluk oranı değişmektedir. Ancak, çoğu durumda tohum sayısı az olsa bile meyveler hasat zamanında tüketilebilmektedir. Bu çeşitlere halka arasında çikolatalı hurma denilmektedir.

Bu grupta yer alan çeşitlerin meyveleri eğer partenokarpik yani çekirdeksiz olarak oluşmuş ise hasat sırasında buruk yapı sergilerler, buruklukları giderildikten sonra tüketilirler.

4. Et Rengi Değişken ve Buruk Çeşitler (PVA):

Bu grupta yer alan çesitler döllenme olsun ya da olmasın hasat sırasında daima buruk yapı sergilerler. Çekirdekli meyvelerin sadece kenar bölgelerinde burukluk bulunmaz ve bu alanlarda kahverengileşme görülür. Çekirdek sayısı ile hasat sırasındaki burukluk arasında bir ilişki bulunmaz, 8 çekirdekli meyveler dahi buruk olabilir.  

Ticari Trabzon Hurması çeşitlerinin özellikleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Trabzon Hurması üretiminde güncel olay ve haberleri takip etmek için Facebook grubumuza üye olabilirsiniz. Trabzon Hurması Yetiştiriciliği Grubu.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu