GenelTemel Bilgiler
Trend

Trabzon Hurması Nedir?

Trabzon Hurması Nedir?
Trabzon Hurması Nedir?

Trabzon Hurması Nedir?

Trabzon hurması (diospyros kaki), 50-400 gr ağırlığında, kabuk rengi sarı, turuncu, kırmızı ve siyah olabilen bir meyvedir. Günümüzde 2 binin üzerinde kayıt altına alınmış çeşidi vardır.

Anavatanı olan Çin’de ilk kez 5. yüzyılda tarımı yapılmaya başlanmıştır. Kara hurmadan (diospyros lotus) mutasyon sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Çin’den Japonya’ya götürülmüş ve hasatta tatlı olan (fuyu, jiro vb) çeşitler burada ortaya çıkmıştır. Bu çeşitlere Japon elması da denir.

1700 lü yıllardan itibaren diğer kıtalara yayılmıştır.
Anadoluya ilk olarak ne zaman getirildiği tam olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda İpek yoluyla Trabzon’a geldiği bazı kaynaklarda ise Fransızların (1918-21) Hatay’a getirdiği yazmaktadır.

Yine 1900’lerin başında Japon imparatorunun Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit’e hurma fidanı hediye ettiği bilinmektedir.

Ayrıca Evliya Çelebi Trabzon ziyaretinde (1641) Trabzon hurması adını kullanmıştır. “Trabzon hurması da denilen hurmayı fırında kurutup çeşitli illere gönderirler. Bu hurma, iki üç çekirdekli ve çok lezzetli bir meyvedir.” Yalnız bunun  küçük meyveli kara hurma olma ihtimali vardır.

Hatay çevresinde hurmayı Fransızlar getirdiği için Frenk elması ismi kullanılmaktaydı. Zamanla bu isim cennet elması, cennet meyvesi gibi isimlere dönüşmüştür.

Trabzon hurmasının diğer adı, cennet elması, cennet meyvesi, amme, batum hurması, akdeniz hurması, frenk elması, japon elması.
Günümüzde yetiştiriciliği daha çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde yapılmaktadır.

Trabzon Hurması Nasıl Kurutulur ?

Trabzon Hurması üretiminde güncel olay ve haberleri takip etmek için Facebook grubumuza üye olabilirsiniz. Trabzon Hurması Yetiştiriciliği Grubu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu