Temel Bilgiler
Trend

Trabzon Hurması Nedir?

Trabzon hurması çeşitleri

Trabzon Hurması Nedir?

Trabzon hurması (diospyros kaki), 50-400 gr ağırlığında, kabuk rengi sarı, turuncu, kırmızı ve siyah olabilen bir meyvedir. Günümüzde 2 binin üzerinde kayıt altına alınmış çeşidi vardır.
İlk kez 5. yüzyılda Çin’de tarımı yapılmaya başlanmıştır. Kara hurmadan (d. lotus) mutasyon sonucu oluştuğu düşünülmektedir.
Çin’den Japonya’ya götürülmüş ve hasatta tatlı olan (fuyu, jiro vb) çeşitler burada ortaya çıkmıştır. Bu çeşitlere Japon elması da denir.
1700 lü yıllardan itibaren diğer kıtalara yayılmıştır.
Türkiye’ye ilk olarak ne zaman getirildiği tam olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda İpek yoluyla Trabzon’a geldiği bazı kaynaklarda ise Fransızların (1918-21) Hatay’a getirdiği yazmaktadır. 
Yine 1900’lerin başında Japon imparatorunun Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit’e hurma fidanı hediye ettiği bilinmektedir.
Ayrıca Evliya Çelebi Trabzon ziyaretinde (1641) Trabzon hurması adını kullanmıştır. “Trabzon hurması da denilen hurmayı fırında kurutup çeşitli illere gönderirler. Bu hurma, iki üç çekirdekli ve çok lezzetli bir meyvedir.”
Hatay çevresinde hurmayı Fransızlar getirdiği için Frenk elması ismi kullanılmaktaydı. Zamanla bu isim cennet elması, cennet meyvesi gibi isimlere dönüşmüştür.
Günümüzde yetiştiriciliği daha çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde yapılmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Open chat