Zararlılar ve Hastalıklar

Unlu Bit Mücadelesi

Unlu bit Trabzon hurması ağaçlarında meyve dökülmesine sebep olan bir zararlıdır.

Zararlının Tespiti: Unlu bit ilkbaharda sürgün ve yapraklarda bulunur. Bu dönemde görülmesi zordur. Meyvenin oluşmaya başlamasıyla önce meyve ucunda daha sonra meyve ile kaliks arasına girerek beslenir. Haziran sonu -Temmuz aylarında burada kolayca bulunabilir.

Zarar: Hurma ağaçlarının meyve, dal ve yaprak gibi tüm kısımlarına ve sert kabuk altı kısımlarına zarar verir. Temmuz ayından itibaren meyve dökülmesine ve hasada yakın dönemde dışkı lekesi olan kurum hasatlığına yol açar. Hasar hasattan önce ve meyvenin renklenmesi ilerledikçe aniden fark edilir. Zararlı çanak yaprağın altında yaşamayı tercih ettiğinden, yetiştiricilerin bunu fark etmesi zordur.

Unlu bit
Kurum hastalığı

Kontrol: Zararlının biyolojik düşmanlarına ve kültürel önlemlere öncelik verilmelidir. Unlu bit ilaçları kalıntıdan dolayı peyderpey yasaklanabilmektedir. İlaçların türüne bağlı uygulama zamanı değişebilmektedir. Yapılan kontrollerde zararlıya rastlanması durumunda Temmuz ortası ve Ağustos sonu iki ilaçlama ile müdahale edilebilir.

Kültürel Önlemler: Bahçede yabancı ot temizliğine dikkat edilmelidir. Budama yaparken ağaç taçları hiçbir zaman birbirine kavuşmamalıdır. Güneşlenme ve hava akımı sağlanmalıdır.

Not: Bu bilgiler kaynaklardan üreticilere fikir vermesi için derlenmiştir. Zararlının teşhis ve mücadelesinde yetkili uzmanlara danışılmalıdır.

Unlu bit 2

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu