Zararlılar ve Hastalıklar

Yaprak Piresi – Empoasca ile Mücadele

Hurma ağaçlarının özsuyunu emerek verim kayıplarına yol açan bir zararlıdır.

Hasar: Haziran ve temmuz aylarında yaprakların uçları ve kenarları solar ve içe doğru bükülür. Hasar ile semptomların başlangıcı arasında bir zaman farkı vardır. Bu nedenle genellikle hasarlı yapraklarda hiçbir zararlı bulunmaz.

yaprak piresi zararı
yaprak piresi zararı

Oluşum: Yaprak dökmeyen ağaçlarda kışlayan yetişkinler, Nisan ayından itibaren hurma bahçesine uçarlar ve filizlerde yumurtlarlar. Zararlı yan olarak yürümesiyle tanınabilir. Larvalar mayıs ortasından itibaren yumurtadan çıkar ve haziran başında zirve yapar. Yılda 5-6 kuşak tekrar eder. Ancak yapraklar sertleştikçe hurma ağaçlarında görülmez.

Kontrol: Kontrolün hedefleri, kışı geçiren yetişkinler ve birinci nesil larvadır. Her yıl zarar gören bahçelerde hurmaların yapraksız olduğu dönemde çevredeki kışlama bitkileri ilaçlanabilir. Nisan, Mayıs aylarında bahçeler kontrol edilip tespiti halinde ilaçlama yapılır. İlaçlama yaparken arıları dikkate almayı unutmayalım.

yaprak piresi çeşitleri

Bu bilgiler üreticilere fikir vermesi için kaynaklardan derlenmiştir. Zararlının tanım ve tedavisinde uzmanlara danışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Open chat