ÇeşitlerGenel

Çikolatalı Trabzon Hurması (İçi Siyah) Nasıl Olur?

Çikolatalı Trabzon hurması, meyvenin iç renginden dolayı yapılan bir benzetmedir.

Trabzon hurması çeşitleri dört ana gruba ayrılır. Bunlardan PVNA grubunda yer alan hurmalara ülkemizde çikolatalı hurma denilmektedir.

Bu gruptaki çeşitlerin yakınında tozlayıcı özelliği olan bir çeşit varsa veya kendini tozlayabiliyorsa tozlaşma sonucunda meyvelerde çekirdek oluşur. Böylece meyve et rengi kahverengiye dönüşür ve kendine has, burukluğu olmayan tatlı bir meyve meydana gelir. Üç çekirdek bile meyvenin burukluğunu tamamen giderebilir.

Bu çeşitlere içi koyu renkli ve çok tatlı olmalarından dolayı çikolatalı hurma denilmektedir.

Nishimura Wase

Çikolatalı Trabzon Hurması
Çikolatalı Trabzon Hurması

Ülkemizde fidanı bulunabilen vaniglia, kaki tipo ve coffecake çeşitleri erkek çiçek üretebildiklerinden dolayı kendilerini tozlayabilir. Bunlar tek başına bile dikilseler çikolatalı meyve oluşturabilir. Meyvelerinin biraz daha küçük olması (150-250 gr) bunların tek dezavantajlı yönüdür.

Harbiye, moralı, ve yeşilırmak çeşitlerinin çikolatalı meyve oluşturabilmesi için yakınında erkek çiçek oluşturabilen Trabzon hurması bulunmalıdır. Bu çeşitlerin meyveleri daha büyüktür. Ayrıca tozlaşma arı veya böcekler tarafından yapılabilir..

Rojo brillante ve yerli hachiya çeşitlerinin çekirdekli meyvelerinde renk değişimi olsa bile burukluk tamamen gitmediği için çikolatalı hurma değillerdir. PVA grubunda yer alan tüm hurmalar bu özelliktedir.

Fuyu (PCNA) ve hachiya (PCA) çeşitlerinde çekirdek oluşumu meyvenin et rengini değiştirmez. Meyve eti her koşulda açık renklidir.

Çikolatalı Trabzon hurmasına Azerice’de karalyok (buruk değil anlamında) denilmektedir.

Trabzon Hurması üretiminde güncel olay ve haberleri takip etmek için Facebook grubumuza üye olabilirsiniz. Trabzon Hurması Yetiştiriciliği Grubu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu